Nokia E90 – hodnocení po měsíci používání

By | 27.12.2007

V předešlém článku jsem se podělil o první dojmy s tímto telefonem po 3 dnech používání. Nyní to je už delší dobu co telefon seriózně využívám a tak mohu napsat svoje dojmy po delší zkušenosti.

Podívejme se na Nokie E90

Vzhledem k tomu, jaké byly na telefon čekací doby, bylo jasné že se jedná o žádané zboží a nebo že Nokia podcenila poptávku. V každém případě já jsem na telefon čekal cca měsíc a kupoval jsem ho z obchodu. Přes mého mobilního operátora ho zajistit nebylo možné, prej ho v nabídce nemají a kdy v nabídce bude nevědí.

Obsah balení je standardní jako u každého telefonu Nokie: vlastní přístroj, baterie, manual, instalační DVD, paměťová karta (bohužel jen 512 MB), sluchátka a hadřík na čištění displeje. K telefonu za takovou cenu by mohli dávat zrovna i pouzdro. Pozn.: pouzdro které jsem objednal současně s telefonem dorazilo 14 dni po telefonu.

Po otevření krabice máte pocita, ha, přišla mě cihla. Obzvláště pokud přecházíte na E90ku jako já z Nokie 9300.

Zatím co předchozí komunikátory měli oprační systém Symbian vyvíjený pro komunikátory na míru, nová E90ka je postavena na Symbianu S60 3rd. To zda to je dobrá nebo špatná volba musí posoudit každý sám. V každém případě většina věcí se na novém komunikátoru dělá jinak a některé věci nejsou dostupné vůbec.

Až na svoji velikost působí telefon decentním a reprezentativním dojmem. Nezapomínejme ale, že komunikátory vždy byly hlavně pracovní nástroj.

Čelní strana telefonu je kovová a prostor kolem displeje a klávesnice je lemován chromovím pruhem. V barvě Mocca kterou mám já to vypadá skutečně dobře.

Zadní strana telefonu a kryty kolem vnitřní klávesnice jsou plastové. Jediný kovový prvek na zadní straně je kryt baterie a část mezi oběma klouby a spodní část telefonu s krytkou pro slot paměťové karty.

Vnější displej a klávesnice

Velikost displeje je 30 x 41 mm s rozlišením 240 x 320 bodů a možností zobrazit 16 mil. barev. Když se pozorně podíváte na pravou stranu chromového proužku kolem displeje, můžete si všimnout senzoru, který automaticky nastavuje intenzitu podsvícení venkovního displeje.

home_disp

Pod diplejem je klávesnice klasické konstrukce jak ji známe z jiných telefonů Nokia postavených na S80 3rd, v pravo nad displejem je potom tlačítko pro vypanutí, zapnutí a změnu profilu. Klávesnice je velmi kvalitní a díky tuhému materiálu a slyšitelnému “lupnutí” při zmáčknutí klávesy se na ni dobře a jistě píše.

Pochavlu zaslouží navigační klávesa s vyvýšeným okrajem a prostornou potvrzovací klávesou uprostřed.

Vnitřní displej a klávesnice

Vnitřní displej to je senzace, měl jsem pocite že před sebou mám přenosnou televizi. Rozměr displeje je 91 x 40 mm s rozlišením 800 x 352 bodů a možností zobrazit 16 mil. barev.

Diplej má vynikající kontrast, nádherné podání barev bez viditelného rastru. Vzhledem k jeho velikost je prohlížení internetu naprostou lahůdkou.

home_01

Klávesnice má rozložení QWERTZ  a taky má na správné straně klávesu pro “tečku” a “čásrku” (Nokia 9300 ze které přechízím měla klávesnici QWERTY a klávesu pro “tečku” a “čárku” na levé straně od mezerníku).

Klávesy jsou umístěny v pěti řadách s výškově oddělenou alfanumerickou částí. V šesté řadě, oddělené pusobivým stříbrným proučkem jsou klávesy pro přístup ke kontaktům, zprávám, internetu, poznámkám, kalendáři, ploše, do menu a jedna programovatelná klávesa.

Materiál klávesnice je příjemný na omak a vcelku pohodlně se na ni píše. Nově je klávesnice podsvícená a tak i při práci ve tmě vidíte kde je která klávesa.

Bohužel prostor mezi klávesami a displejem je v zavřeném stavu tak malý, že se klávesy dotýkají dipsleje a to po nějaké době může být problém.

Spojení s okolím

Zde si snad opravdu vybere každý. Spojení s okolím je zajištěno snad všemy možnýmy způsoby, které vás napadnou. Telefon disponuje Wi-Fi, Bluetooth, IrDA a 3G. Samozřejmě nechybí ani možnost připojení přes datový kabel.

Práce se zprávami

Kapacita pro zprávy je omezena pouze sdílenou pamětí a tak jich můžete mít skutečně hodně. Při psaní SMS je k dispozic počítadlo napsaných znaků s počtu do kolika SMS bude zpráva rozdělena.

sms_01

Pokud nastavujete email, tak máte při tvorbě účtu možnost zvolit zda budete používate POP3 nebo IMAP, pro odesílání volíte SMTP u kterého je možné zadat i ověření. V případě příjmu emailu si můžete nastavit zda budete přijímat pouze hlavičky zpráv nebo celé zprávy a do jaké velikost.

Bohužel není možné nastavit aby se telefon automaticky připojil a stáhnul poštu, nebo jsem na to alespoň nepřišel.

Rovněž není možné synchronizovat emaily s firemní poštovní schránky do komunikátoru prostřednictvím Nokia PC Suite. Toto v Nokii 9300 bylo možné a hojně jsemto využíval.

Kalendář, úkoly a kontakty

Pro mě asi nejzásadnější aplikace, hned vedle emailu a kancelářských aplikací. Stejně jak jsou pro mě zásadní, je pro mě zásadní i možnost jejich synchronizace s agendou v notebooku.

Kontakty

Seznam kontaktů je nafukovací protože je omezen pouze sdílenou pamětí. Každá položka může obsahovat velké množství informací a jejich synchronizace mezi telefonem a Lotus Notes je naprosto bezproblémová.

Trochu mě vadí nutnost zachovávat diakritiku pokud chci v kontaktech vyhledávat a stejně tak mě vadí nemožnost hledat podle firmy.

Kalendář a úkoly

Zde je možnost zadat asi vše co bych od této agendy očekával. Pochopitelně je potřeba se spokojit s tím, že není možné plánovat schůzky a rozesílat pozvánky. Stejně tak není možné přidělovat úkoly jiným osobám.

kal_01kal_03

Synchronizace kalendáře, úkolů a  kontaktů je bezproblémová díky PC Suite, který je součástí dodávky a nebo je možné jej zdarma stáhnout ze stránek Nokie.

S ohledem na to že synchronizaci Nokie používám již řadu let tak nastavení nebylo nijak složité. Synchronizaci provádím s Lotus Notes a tak je možné zda budu synchronizovat s databází na serveru nebo s její lokální replikou.

Multimédia

Přehrávání multimediálních souborů jako je hudba nebo video je bezproblémové. Stačí nakopírovat na paměťovou kartu hudbu nebo do vhodného formátu zkonvertovat video a na cestách máte o zábavu postarané.

media

Jako jednoznačnou nevýhodu a nepochopitelný krok vidím 2,5 mm jack pro připojení sluchátek. Do auta jsem tak musel koupit redukci a není to úplně ono.

Kancelářské aplikace

Verze kancelářských aplikací která je součástí dodávky je značně ořezaná a první co mě chybělo při editaci byla možnost vložit řádky do souboru v excelu.

Stejně tak formátovací funkce ve Wordu nejsou úplně ideální, ale na to na co jej používám by to mělo stačit. Nicméně stejně uvažuji o tom, že pořídím full verzi těchto aplikací.

Otevírání souborů z telefonu v počítači a opačně bylo bez problémů.

GPS navigace

Mapy je možné stáhnout zdarma, ale za hlasovou navigaci se platí. Aby jst enekupovali úplně zajíce v pytli, při první aktivaci získáte hlasovou navigaci na 3 dny zdarma. Vyzkoušel jsem ji, nikdy před tím jsem navigaci nepoužíval a musím říci že mě příjemně překvapila.

První nastavení a instalce map je trochu komplikovaná, ale o tom snad někdy v samostatném článku.

Baterie

Baterii by to sneslo s větší kapacitou. Při běžném používání je vhodné vždy přes noc zapnout telefon do nabíječky aby jste měli jistotu že vám druhý den vydrží.

Závěrečné hodnocení

Přesto že po prvních dnech používání jsem z telefonu byl na rozpacích, tak po delší době se ukázalo že nic není tak hrozné jako se zdálo. Bohužel některé funkce o kterých jsem byl ve značkové prodejně informován že telefon umí se ukázalo že byly milné, ale i tak jsem s telefonem spokojený.

Kladné vlastnosti (z mého pohledu)

  • plnohodnotná klávesnice
  • bezchybná synchronizace s počítačem a Lotus Notes
  • konektor miniUSB
  • možnost připojení jako Mass storage¨
  • možnosti připojení

Nedostatky telefonu (z mého pohledu)

  • rozměry a hmotnost
  • cena
  • nutnost platit za Nokia navigaci
  • malá výdrž na baterii
  • konektor 2,5 mm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *